Segítő Mária, külsőrekecsini búcsú 2014

A külsőrekecsini búcsúról

Családunkban és általában a csángóknál a búcsúba járás kihagyhatatlan volt. Amikor valamely a környéken levő faluban, búcsúnap volt, akkor édesanyám fogta valamennyi gyermekét és igyekezett, először eljutni a búcsú szentmiséjére és azután a faluban levő rokonainkhoz, barátaihoz.
A búcsú hagyománya, napjainkra nagyon sokat veszített értékéből és a fiatal családok alig veszik a fáradságot, hogy legalább abba a faluba ellátogassanak a búcsú alkalmával, ahol vér szerinti rokonaik élnek. Azok is akik veszik a fáradságot és részt vesznek a búcsú szentmisén, azok sem tudják már átérezni a búcsú hangulatát, mivel, hogy a legtöbb helyen hiányzik az a közösségi összefogás, ami által a búcsúra való felkészülés kiterjedt az utcára, a közterületekre is.
Külsőrekecsinben, a 2011-ben bejegyzett egyesületünk által, törekszünk, hogy az emlékeinkben még élő búcsú hangulat, a vendégszeretet és közösségi élet visszatérjen falunkba.

A külsőrekecsiniek identitása vallásukban jelentkezik és a falu központjában levő romai-katolikus kis templom, Segítő Mária nevét viseli, amely napja május 24.

10347241_790984470936452_572291379424279196_n

Külsőrekecsini, Segítő Mária romai-katolikus templom

Ebben az évben (2014-ben), a búcsú napjára, a régi, mind magyar feliratos és román feliratos keresztek felújítása és rendbetétele mellett, a helyi születési Szarka Mihály, 24 éves fiatal ember festmény kiállításával, táncházzal és sok, sok szeretettel készültünk a vendégek fogadására.

10390420_790984424269790_3736518743254031795_n

Szarka Mihály, festménykiállítása

BGAbucsu

Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. jóvoltából

A hagyományaink újraéltetéséhez, törekszünk megvalósítani azt a tervet, hogy a búcsú alkalmára szabadtéri programokkal örvendeztessük meg vendégeinket. E célból, egy szabadtéri színpad felállításán dolgozunk, amely „alapkő letétele” a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. jóvoltából, 2014-ben már megtörtént és 2015-re azt tervezzük, hogy a tavaszi helyszín rendezése után a helyi, illetve a többi moldvai és más magyar településekről érkező művész vendégeinknek olyan területet illetve színpadot biztosítsunk, amely beleillik környezetünkbe és megadja annak lehetőségét, hogy közösségünk, helyi értékmegóvása érdekében szervezett programokon töltse szabadidejét.

Külsőrekecsin, 2015. 01. 15.

Gyurka Valentin, művelődésszervező

 

 

This entry was posted in Egyéb. Bookmark the permalink.

Vélemény, hozzászólás?